W życiu większości Polaków przychodzi taki moment, gdzie trzeba zmierzyć się z podziałem majątku po śmierci bliskiej osoby. Podział spadku Warszawa – do kogo się udać? Na co zwrócić uwagę przy podziale spadku? Czy zawsze należy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego?

 

W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

 

podział spadku warszawa

 

Podział spadku Warszawa – co warto wiedzieć?

Otrzymany przez spadkobierców spadek najkorzystniej i najłatwiej podzielić za porozumieniem stron, jednak nie zawsze takie wyjście jest możliwe. Często gdy przychodzi do podziału pieniędzy oraz nieruchomości dochodzi do wątpliwości – jak rozdzielić spadek sprawiedliwie? Podział spadku Warszawa to sytuacja, w której warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Inaczej bowiem dzieli się nieruchomości, a inaczej pieniądze, dlatego osoba kompetentna może ułatwić ten proces. Stałą w tym przypadku jest natomiast udział spadkobierców określany ustawą bądź testamentem. 

W przypadku dziedziczenia ustawowego należy dokładnie określić udział w masie spadkowej każdego ze spadkobierców w zależności od stopnia pokrewieństwa. I chociaż z pozoru wydaje się to łatwą matematyką, nie do końca tak jest. Kiedy już jest wiadome, jaki udział przypada na każdego ze spadkobierców, dalej często dochodzi w przypadku nieruchomości do sprzedaży, bądź spłaty pomiędzy spadkobiercami.  W obu przypadkach ważne jest, aby powołać rzeczoznawcę majątkowego, który pomoże w określeniu wartości nieruchomości z podaniem jej wartości rynkowej, według której może dojść do rozliczenia bez zaangażowania Sądu.
 
Osobną kwestią jest zadeklarowanie wartości spadku w Urzędzie Skarbowym. I tutaj często takich sytuacjach operat szacunkowy jest też pomocny przy deklaracji masy spadkowej i jej wysokości.  Dużo prościej jest zadeklarować wartość do podatku dysponując operatem, gdyż jest to wartość potwierdzona dokumentem.
 

 

Czy podział spadku wiąże się z wizytą u rzeczoznawcy majątkowego?

Odpowiadając krótko: nie zawsze. Spadkobiercy mogą dogadać się pomiędzy sobą i załatwić wszelkie formalności związane ze spadkiem polubownie. Bywają jednak sytuacje, w których trzeba określić wartość otrzymanych w spadku nieruchomości – tutaj trzeba udać się do rzeczoznawcy, który rzetelnie przeprowadzi wycenę. Gdy znamy już wartość majątku, możliwości podziału spadku jest kilka. Pierwsza z nich to podział cywilny spadku, który polega na sprzedaży majątku i podziale otrzymanych pieniędzy. Drugim sposobem jest podział fizyczny majątku, w którym da się podzielić składniki majątku stosownie do udziałów. Trzecią sytuacją jest natomiast przyznanie spadku na własność poszczególnym spadkobiercom z obowiązkiem spłaty pozostałych osób.

Często zdarza się tak, że w spadku pozostaje mieszkanie i jeden spadkobierca chciałby je pozostawić, aby w nim zamieszkać, bądź je wynająć, natomiast drugi zdecydowanie bardziej woli pieniądze. W tej sytuacji znajduje rozwiązanie trzeci sposób podziału spadku. 

podział spadku warszawa - testament

 

Czy podział majątku jest konieczny?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy nie trzeba będzie dokonywać podziału majątku po rozwodzie i odpowiedź oczywiście automatycznie nasuwa się do naszych myśli. Intercyza – to najprostszy sposób na uniknięcie podziału majątku. Podczas trwania małżeństwa zabezpieczane są interesy obu małżonków, dzięki czemu po ustaniu więzi małżeńskiej każde z nich idzie w swoją stronę ze swoim własnym, zgromadzonym majątkiem. 

Innym sposobem, na który mogą zdecydować się małżonkowie, jest polubowne porozumienie, które zakłada, że dokonają oni odpowiednich podziałów między sobą.

Podział za porozumieniem stron jest tym najbardziej zalecanym, ponieważ nie naraża on rozwodników na dodatkowe koszty postępowania. 

 

Lokum Wyceny – podział majątku Warszawa

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć sprawdzoną pomoc w sprawie podziału majątku. Skontaktuj się z nami! Przeprowadzamy nie tylko wycenę nieruchomości i gruntów, ale także wycenę spadków oraz majątków. 

Wspieramy wiedzą oraz doświadczeniem kancelarie prawne, co świadczy o naszych wysokich kwalifikacjach. Biuro Wycen Nieruchomości Lokum-Wyceny istnieje na rynku od 2007 roku, co pozwala nam dokonywać wyceny szybko i sprawnie, prowadząc do zadowolenia klienta!

 

Dodaj komentarz